dinsdag 4 november 2025

Op vakantie in Capo Verde of de Kaap Verdische eilanden (2).



Verslag en foto's met dank aan Joseph Bams 
De tweede dag van ons verblijf in Sal.
We verblijven op het mooie resort van Vila Verde en op de tweede dag van ons verblijf hebben we onze dag uitgestippeld voor een wandeling naar Santa Maria.

Santa Maria is een klein bruisend stadje waar het door de dag minder bevolkt is wanneer je door de straten wandelt. De bevolking komt pas echt tot leven na de klok van vijf uur, door de warmte blijven ze liever binnen. We wandelen richting het schelpenstrand en op dit strand liggen er miljoenen schelpen, geen schelpen die we bij ons aan zee kennen maar grote schelpen met de vorm van karakollen. Hoe komen deze schelpen op het strand van Sal terecht. In de oceaan leven veel schelpdieren, zoals mosselen, kokkels, slakken en zeeslakken. Wanneer deze dieren sterven, blijft hun schelp over.
De oceaan in Sal heeft sterke stromingen en golven. Deze nemen de lege schelpen mee vanaf de zeebodem of uit ondiepe kustzones en spoelen ze aan op het strand. De wind en het getij helpen de schelpen verder aan het strand te brengen, vooral tijdens periodes van harde wind of storm. Anders dan bij oesters of mosselen in bijvoorbeeld in Europa, worden deze schelpen op Sal niet gekweekt of uitgezet. Het gaat puur om natuurlijke afzetting door de zee.


Vanaf het strand wandelen we de binnenstad in. Eigenlijk is het een achterbuurt, de huizen die er staan zijn ofwel nog niet afgewerkt of zijn nog in aanbouw. De lonen liggen dan ook zeer laag, en wordt er gebouwd of een verdieping bijgebouwd naar gelang de centen die er bijeen gespaard zijn. We komen er cafétje tegen en we nemen plaats op het terras. Een vriendelijk dame neemt onze bestelling op. De bieren die hier worden geserveerd zijn ingevoerd vanuit Portugal. De meest bekende onder bieren zijn Strela en Super D’Maré. Het bier Strela wordt geproduceerd door Sociedade Caboverdiana de Cerveja e Refrigerantes (CERIS) in de hoofdstad Praia op het eiland Santiago, Kaapverdië. Ook de cocktails zijn hier gekend.                           Na ons rustmoment gaan we dieper de achterbuurt in en ontdekken we een minimarkt. De lokale bevolking proberen hier hun artikelen zoals, armbandjes, tekeningen, schilderijen en zoveel meer aan de man te brengen. Spotgoedkoop voor ons maar voor hun een rijkdom als ze wat kunnen verkopen aan de toeristen. Beetje verder een straatje met muurschilderijen.
                                                               
In Santa Maria heeft het lokale project Arte d’Zona het initiatief genomen om verlaten of kleurloze straatjes op te fleuren door muren te schilderen en de gemeenschap erbij te betrekken. Via wandelingen door de stad kun je veel werken tegenkomen: muurschilderingen, graffiti, kunstwerken rond het dagelijkse leven, de cultuur en natuur van Kaapverdië. Er wordt bijvoorbeeld opgemerkt: “When you follow the road to the Mercado Municipal … you can find murals …” Specifieke straatnamen worden genoemd zoals de “Rua d’Caca (Patrice Lumumba)” als een van de eerste gerenoveerde straatjes door Arte d’Zona. We wandelen terug de promenade op en er heerst al een drukte.
De lokale bevolking komt hier pas buiten tegen de avond wanneer de warmte iets minder is. Dan worden de drink en eethuisjes druk bezocht. Op Ilha do Sal (Sal) in Kaap Verde wordt er veel aan lokale en traditionele gerechten geserveerd — je vindt in de restaurants zowel toeristische als écht lokale keukens. In veel restaurants vind je een mis van Internationale keuken en lokaal. Verse vis en zeevruchten zijn makkelijk te verkrijgen, omdat ze lokaal gevangen worden. Cachupa: Dit is hét nationale gerecht van Kaap Verde. Een stoofpot van maïs, (soms) bonen, groenten, vlees of vis. Feijoada: Een stevige stoofpot met zwarte bonen en vlees — ook lokaal geliefd. Onze tweede dag zit er op.