dinsdag 28 oktober 2025
UIT HET BOEK "" NOSTAGISCH VERLEDEN "" Pater Beckersstraat. (4)
Pater Beckersstraat.
Straat genoemd naar pater Jozef Beckers, kruisheer- missionaris. Hij werd geboren te Eversel op 29 maart 1916, als zoon van Emmanuel Beckers en Elisa Leyssens. Hij was het zesde kind van een gezin van zeven kinderen. Jozef Beckers trad binnen bij de orde van de kruisheren te Diest, werd er geprofest op 28 augustus 1938 en priester gewijd op 5 augustus 1943. Op 30 mei 1965, werd hij gruwelijk vermoord in Buta door de Simba’s samen met nog 30 missionarissen. Hun lijken werden in de Rubi-rivier geworpen. Geen enkel lijk is teruggevonden. Op 18 mei, na tien maanden opsluiting schrijft hij naar zijn familie het volgende: Reeds nadert ‘t einde van de meimaand en we zitten nog altijd in Buta. Waarom zitten we hier zolang? ‘t Is voor U een vraagteken? We begrijpen er ook niets van? Veel vraagtekens hebben we dus, maar voor ‘t ogenblik zijn we gerust en maken ‘t goed. Maak U niet ongerust... de Jef houdt zich taai. We bidden voor elkaar. Citaat uit zijn bidprentje: Twintig jaren lang hebt ge in de brousse van Kongo gereisd, in volledige onthechting, van kapel tot kapel. Stoel, tafel, pijp en koffiepot dat was alles wat ge bezat buiten uw zwarten die ge niet kondt missen en die altijd rond u hingen.
Vraag de christenen van Dakwa, van Digba, of van Baye, wie hen gedoopt heeft, dui-zenden zullen u antwoorden; Jozefu Zamba d.i. “Jef die altijd in de brousse is”. Die naam zal niet verloren gaan in de streken waar gij uw processies gehouden hebt; zeker niet in Kasambi met zijn ruime nieuwe kerk in steen, uw laatste bouwwerk van 1964. Beckers: familienaam afgeleid van de beroepsnaam (brood)bakker. Kan eventueel ook afgeleid worden van het Middelnederlands Backer, wat wil zeggen: veerman.
Dit jaar wijden we onze uitgave aan verhalen en foto's uit het "" NOSTALGISCH VERLEDEN "".Het fotoboek kan besteld worden door een overschrijving van €15 te verrichten op rekeningnummer BE 45 7351 1613 8589
Je kan deze boeken ook verkrijgen in de volgende zaken
*Zelfbediening Spar-Aerts Guido Gezellelaan 175 te 3550 H|Z
* Voedingswinkel Gijbels Frans Voortstraat in 3550 H|Z.
Of via de leden van de Geschied & Heemkundige Kring Heusden
* Frans Jamers Schootstraat 6 Heusden-Zolder 3550
Tel.: 011. 42 14 89 fransciscus.jamers@telenet.be
* Guido Aerts Mommestraat 87 Heusden-Zolder 3550
Gsm 0470/53 72 98 guido.aerts2000@telenet.be
De boeken zijn nu verkrijgbaar


