Het is een gezellige drukte op Helzold, waar baasjes en hun trouwe viervoeters uit alle hoeken van de wereld samenkomen voor het prestigieuze Wereldkampioenschap Reddingshonden, ook wel bekend als het SAR (Search and Rescue) WK. De band tussen hond en begeleider staat hier centraal, en de sfeer is er één van opwinding, concentratie en vooral passie voor het reddingswerk.
Vanaf donderdag begint het echte werk: de proeven. De deelnemers worden op de proef gesteld in verschillende gespecialiseerde disciplines, waarbij niet alleen de gehoorzaamheid van de honden getest wordt, maar ook hun speurzin, uithoudingsvermogen en samenwerking met de geleider.
Voor de zoekopdracht in open terrein worden de deelnemers verwacht in een nabijgelegen bos in Heusden-Zolder. In dit uitgestrekte en gevarieerde gebied liggen als simulatie van een ramp slachtoffers verstopt — sommigen lichtgewond, anderen zwaar toegetakeld — die zo snel mogelijk gelokaliseerd moeten worden door de honden.
Het puinzoeken, een andere cruciale discipline binnen SAR, vindt plaats op een officieel erkende (gehomologeerde) puinsite net over de grens in Nederland. Hier worden ingestorte gebouwen en chaotische rampenscenario’s nagebootst. De honden moeten tussen het puin speuren naar slachtoffers, vaak zonder zicht en enkel op geur en intuïtie.
Op deze wedstrijddag zijn er geen gehoorzaamheidsproeven voorzien, zodat alle aandacht gaat naar de reddingsopdrachten. De volledige dag staat in het teken van teamwork, doorzettingsvermogen en vertrouwen tussen mens en dier. Het blijft telkens weer indrukwekkend om te zien hoe deze honden, met volledige focus, zich inzetten om mensenlevens te redden.
Iedere deelnemer hoopt uiteraard dat zijn of haar hond alles correct uitvoert, want één klein foutje kan het verschil betekenen tussen winnen of verliezen. Maar boven alles heerst hier een diep respect voor het werk dat deze honden verrichten — of het nu voor een medaille is, of in het echte leven.
Dank aan RB Fotografie voor de mooie beelden